Dňa 30. júna 2016 za zvukov štátnej hymny sme aj na našej škole slávnostne ukončili ďalší školský rok. Opäť patril medzi tie úspešnejšie.
Pani riaditeľka poďakovala všetkým žiakom, ktorí reprezentovali našu školu, pokarhala pár „nespratníkov“ a všetkým zaželala príjemné prázdniny. Dovidenia 5. 9. 2016 na začiatku nového školského roka 2016/2017.
Aj tento rok končili na našej škole žiaci svoju povinnú školskú dochádzku, ale aj žiaci, ktorí pokračujú na odbornom učilišti. Preto sa triedne pani učiteľky Mgr. Slavomíra Štefániková a Mgr. Mária Štefániková rozhodli spríjemniť im posledné dni na našej škole spoločnou diskotékou, návštevou cukrárne a samozrejme posedením v triede. Rozlúčka bola veľmi dojemná, nechýbali slzičky.
Povinnú školskú dochádzku ukončili z 8. ročníka Lukáš Fizoľ, z 9. ročníka Ján Sendrei, Ján Oláh, Barbara Radičová, Patrícia Pištulová.
Na OUI Valaská pokračujú v štúdiu Michal Ferko, Barbora Pušková, Július Belán, Alžbeta Brindzová.
Na OUI Banská Bystrica pokračuje Dominika Reisingerová.
Všetkým prajeme v ďalšom živote hlavne veľa zdravia a šťastia.
Zámerom projektu „Pomocná labka pre žiakov s autizmom“, ktorý finančne podporila Nadácia Volkswagen sumou 3 498 € bolo skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu v triede s autizmom na predmetoch, ktoré sú pre týchto žiakov najdôležitejšie pre ich ďalší rozvoj a postup vo vzdelávaní, pričom sme využívali metódu canisterapie AAE (Animal Assisted Education - vzdelávanie za pomoci psov, kde pedagóg využíval pozitívny vplyv psíka na žiakov so špecifickými potrebami alebo ako súčasť zážitkovej výučby). Hlavným cieľom tohto projektu bolo vlastne prirodzené zvýšenie motivácie k učeniu, napomáhanie k rozvíjaniu a precvičovaniu jemnej a hrubej motoriky a rozvíjaniu komunikačných zručností. Hlavný cieľ – zvýšenie motivácie k učeniu sa nám podarilo naplniť hneď v začiatkoch realizácie projektu. Žiaci si psíka veľmi obľúbili. Rovnako sa nám podarilo zlepšiť prostredníctvom rôznych cvičení a úloh jemnomotorické a hrubomotorické zručnosti. Do týchto cvičení, bol často zapojený aj psík, z čoho mali žiaci asi najväčšiu radosť. Zlepšenie sme zaznamenali aj v oblasti komunikácie.
V posledný júnový týždeň sa žiaci 7., 8. a 9. ročníka pod vedením koordinátora prevencie Mgr. Máriou Štefánikovou venovali téme Obchodovanie s ľuďmi. V úvode si pozreli krátky film pod názvom „Dve malé dievčatká“ a následne spoločne rozoberali text Nie každá cesta do sveta je ako z rozprávky. Vysvetlili si definíciu obchodovania s ľuďmi, vypočuli si modelové situácie z bežného života, najviac sa zamerali na opatrenia, ktoré by mal urobiť každý človek, ktorý odchádza za prácou do zahraničia. Žiakov táto téma veľmi zaujala a na záver živo diskutovali.
27. 06. 2016 v našej škole prebehla akcia „Maľovanie na asfalt“. Zapojili sa do nej deti prvého stupňa. Maľovanie sa žiakom veľmi páčilo. Boli vyhodnotené najlepšie štyri práce, ktoré boli ocenené.
Vďaka projektu, ktorý podporil Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis sme v špeciálnej základnej škole mohli realizovať tvorivé dielne pod názvom: „Spolu to dokážeme“. Cieľ projektu bol zameraný na rozvíjanie a udržiavanie vzájomných vzťahov medzi žiakmi s mentálnym a viacnásobným postihnutím, ich vzájomnú komunikáciu a rešpektovanie sa navzájom. Zároveň sa žiaci oboznámili s jednoduchými výtvarnými technikami - maľovania na hodváb a enkaustikou. Jednotlivé tvorivé dielne sme organizovali v mesiacoch február až jún, v priestoroch Mestskej knižnice prof. Štefana Pasiara, ktorá patrí pod Mestské kultúrne stredisko Hnúšťa. Absolvovaním jednotlivých spoločných aktivít si žiaci medzi sebou vybudovali a upevnili kamarátske vzťahy, nenásilným spôsobom sa zlepšila ich socializácia, grafomotorika a empatia.
Takúto otázku si položili určite viacerí žiaci našej školy. Pani učiteľka Kalmanová a S. Štefániková zorganizovali návštevu našich žiakov na čističke odpadových vôd v Hnúšti - Likieri. Tejto exkurzie sa zúčastnili žiaci piateho až deviateho ročníka.
Zamestnanci ČOV nás oboznámili s celým procesom čistenia odpadových vôd od vstupu odpadovej vody, až po vypúšťanie čistej vody do rieky Rimava. Dozvedeli sme sa, že ČOV v našom meste pracuje na mechanicko - biologickom čistení, keď na každej časti čističky sa voda zbavuje určitých nečistôt, či už mechanickou alebo biologickou cestou, kde sa využívajú baktérie ku konečnému vyčisteniu odpadovej vody.
Veľmi pekne ďakujeme zamestnancom za poučnú exkurziu.
To bol názov akcie, ktorú sme usporiadali dňa 27.06.2016 na našej škole.
Cieľom bolo zapojiť čo najviac žiakov a učiteľov do tejto akcie a zabehnúť čo najdlhšiu trať počas jednej astronomickej hodiny.
Akcie sa zúčastnilo 44 žiakov a 4 učiteľky.
Účastníci bežeckého maratónu zabehli spolu 35 400 metrov. Najviac zabehli žiaci Richard Greško zo 7. ročníka a Zdeno Cibuľa zo 6. ročníka. Slabšie sa zapojili žiaci 8. ročníka. Z učiteľov zabehla najviac pani učiteľka S. Štefániková.
Celú akciu zorganizoval pán učiteľ Noskovič s ostatnými učiteľmi.
Dňa 20.06.2016 sme na školskom dvore privítali Olivera a Aleka. Pripravili si pre nás výchovný koncert - Labyrint na tému Závislosti. Pripomenuli sme si informácie o škodlivosti fajčenia, alkoholu a gamblerstva. Dozvedeli sme sa aj informácie o pozitívach a negatívach internetu. Oliverovi a Alekovi ďakujeme a tešíme sa na ďalšie stretnutie.
Dňa 17.06.2016 sa žiaci siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka pod dozorom svojich triednych učiteľov vybrali na dopravné ihrisko v Hnúšti otestovať si svoje vedomosti z dopravnej výchovy. Na mieste nás čakal náčelník MsP Mgr. Milan Migaľa. V teoretickej časti sa zameral na cyklistu a chodca v cestnej premávke napr. výbava bicykla, bezpečná jazda cez križovatku a dopravné značky. Mnohí žiaci správne odpovedali na otázky, ktoré im položil. Neskôr žiaci dostali bicykle a mohli si v praxi vyskúšať jazdu na dopravnom ihrisku pod dozorom pána náčelníka, ktorého pozornému oku neušiel žiaden priestupok, ktorého sa dopustili a ktorý im aj následne vysvetlil. Na záver dostal každý žiak reflexný prívesok a celou cestou späť do školy si rozprávali svoje dojmy z výletu. Veľká vďaka nás všetkých patrí p. Mgr. Milanovi Migaľovi, ktorý žiakom každoročne sprostredkúva jednoduchou a hlavne zážitkovou formou dôležité informácie z dopravnej výchovy.
Dňa 17.06.2016 sa našim školským dvorom rozliehala hudba, spev a dobrá nálada. Hudobná agentúra Valentína Čekovského si pre našich žiakov pripravila výborný program, na ktorom okrem iného zazneli aj piesne I.M.T. Smile, A. Ďuricu ale aj slávnej skupiny ABBA.
Program sa páčil nielen žiakom, ale aj pedagógom. Za krásne piatkové predpoludnie veľmi pekne ďakujeme.
Dňa 09.06.2016 sme sa zúčastnili na Oblastnom kole športových hier v Klenovci. Športovali sme v štyroch disciplínach (beh na 50m, hod kriketovou loptičkou alebo granátom, skok do diaľky a beh na 300m a 600m). Na športových hrách súťažili žiaci zo ŠZŠ Klenovec, ŠZŠ s VJM Rimavská Seč, ŠZŠ Rimavská Sobota, ŠZŠ s VJM Rimavská Sobota, ŠZŠ Revúca a žiaci špeciálnych tried pri ZŠ Tisovec. Napriek veľkej konkurencii sme boli úspešní a naša škola sa umiestnila na prvom mieste. Najúspešnejší žiaci našej školy: Anastázia Grlačková, Monika Sendreiová, Mário Greško, Boris Cibuľa, Barbora Pušková, Marek Cibuľa, Zdenko Cibuľa, Mária Cibuľová, Patrik Rácz, Elena Cibuľová.
Dňa 12.05.2016 sme sa zúčastnili výletu na salaš Zbojská, ktorý pre žiakov ŠZŠ nášho okresu zorganizovalo občianske združenie Slnko pre všetkých. Pre deti boli pripravené aktivity, ktoré ich sprevádzali počas celého dňa. Oboznámili sa s históriou zbojníkov regiónu, jazdili na koníkoch, spoznali hospodárske zvieratá na salaši a mohli ochutnať aj miestne špeciality salaša. V syrárni sa oboznámili so spracovaním mlieka a vyskúšali si ako sa ručne vyrábajú syry.
Už po druhý krát sme organizovali Deň krivých zrkadiel. Cieľom tejto akcie je pozitívnym príkladom ovplyvňovať postoje verejnosti voči ľuďom s mentálnym postihnutím a odbúravať predsudky voči nim. Návštevníci si mohli prezrieť výstavku prác našich žiakov, na ktorej sme prezentovali výrobky prác tvorené technikami, ktoré si mohli vyskúšať aj naši hostia. Maľovanie na hodváb a enkaustika zaujala nielen deti, ale aj dospelých. Počas akcie si deti zaspievali, zatancovali, maľovali kriedami na chodník, zdobili svoje krásne tváričky farbičkami na tvár a dotvárali papierové postavičky. Všetci sme sa spolu dobre zabavili a upevnili svoje kamarátske vzťahy. Ďakujeme MŠ Klokočova, MŠ Nábrežie Rimavy, Dennému detskému stacionáru Dedeso, ZŠ Zlatice Oravcovej v Rim. Sobote a ostatným návštevníkom, ktorí navštívili našu akciu a potešili nás svojou prítomnosťou.
Finančný príspevok vo výške 600€ sa nám podarilo získať na realizáciu projektu „Bezpečne na internete s denníkom radosti“ od Nadácie Orange v rámci grantového programu e-Školy pre budúcnosť. Prostredníctvom projektových aktivít boli žiaci poučení o rizikách, ktoré im s používaním internetu hrozia, a tiež o spôsoboch, ako sa im účinne brániť. Hravou formou sa v rámci projektu učili využívať internet prostredníctvom internetového portálu sheeplive.eu. Podieľali sa na tvorbe webovej stránky a vytvárali si Denník radosti, do ktorého si zaznamenávali najzaujímavejšie zážitky zo školy, ale aj z domu. Žiaci sa učili pracovať a tvoriť v jednoduchých online makeroch, textových a obrázkových editoroch, zúčastnili sa besedy na tému: (NE)Bezpečne na internete.
Naša škola organizovala už 4. ročník súťaže „Bleskovka“ - súťaž o najoriginálnejšiu fotografiu zo života školy. Aj tento rok sa do nej zapojili okrem našej školy aj ŠZŠ Klenovec, ŠZŠ Revúca, ŠZŠ Rimavská Seč a ŠZŠ s VJM Rimavská Sobota.
Do uzávierky súťaže, ktorá bola 31.5. nám prišli krásne fotografie, prostredníctvom ktorých sme mohli trošku nahliadnuť do života jednotlivých škôl. Porota mala ťažkú úlohu vybrať víťazov. Na prvom mieste sa nakoniec umiestnila ŠZŠ Klenovec, na druhom mieste ŠZŠ Rimavská Seč a na treťom mieste ŠZŠ s VJM Rimavská Sobota.
Chceme sa veľmi pekne poďakovať všetkým, ktorí sa zapojili do našej súťaže a už teraz sa tešíme na Vaše fotografie v budúcom školskom roku.
02.06.2016 dopoludnia sme sa zúčastnili regionálneho kola speváckej súťaže pre žiakov špeciálnych základných škôl „Spievajže si, spievaj“ v Lučenci. Našu školu reprezentovali Mirka Cibuľová, Marianka Cibuľová, Elenka Cibuľová, Mária Cibuľová a Barborka Pušková. Naše dievčatá podali dobrý vykon a získali ocenenia vo všetkých troch kategóriach. 1.miesto v prvej kategórii obsadila Mirka Cibuľová, 2.miesto v druhej kategórii Marianka Cibuľová a 2.miesto v tretej kategórii Mária Cibuľová. Víťazkám srdečne blahoželáme!
Po návšteve úradu práce sme sa zastavili v Komunitnom centre v Hnúšti. Privítali nás jeho pracovníčky s pani vedúcou Máriou Demeovou. Oboznámili nás s činnosťou a službami, ktoré poskytujú klientom rôznych vekových kategófií. V príjemnej atmosfére spoločného rozhovoru sme zabudli na to, ako čas letí.
Okrem zaujímavých informácií si pre nás prichystali aj malé občerstvenie. Po prvotnom ostychu sa naši žiaci rozhovorili na rôzne témy, ktoré ich najviac zaujímali. Prezreli si výtvory detí, ktoré navštevujú komunitné centrum a samozrejme nemohlo chýbať ani spoločné fotenie na záver.
Za príjemne strávené chvíle a cenné informácie patrí všetkým pracovníčkam Komunitného centra v Hnúšti naše ďakujeme!
Koncom mesiaca máj sa žiaci 7., 8. a 9. ročníka pod vedením Mgr. Márie Štefánikovej a Mgr. Slavomíry Štefánikovej zúčastnili exkurzie na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny v Hnúšti.
Mnohí žiaci boli v priestoroch úradu práce po prvý krát. Privítali nás pracovníčky úradu pani Mgr. Silvia Chudicová a Mgr. Barbora Emingrová.
Oboznámili našich žiakov s ich náplňou práce a podstatnú časť prednášky venovali problematike nezáujmu žiakov a rodičov o ďalšie vzdelávanie na OU a tým znižovanie možnosti ich uplatnenia na trhu práce. Venovali sa aj pomoci pri hľadaní voľných pracovných miest, nárokov na poberanie sociálnych dávok ako aj všetkých náležitostí pri vybavovaní materského príspevku. Umožnili nám nahliadnuť do ich kancelárií a pani Mgr. Chudicová nás oboznámili s fungovaním terminálu na úrade.
Veľmi pekne ďakujeme pani Mgr. Chudicovej a Mgr. Emingrovej za ich oboznámenie s fungovaním úradu práce ako aj pani vedúcej PhDr. Kováčovej, že nám umožnila návštevu na ich úrade.
Deti zo Školského klubu sa počas celého školského roka zapájajú do výtvarných súťaží, ktoré sú uverejňované v detských časopisoch. Nedávno nás zaujala téma: „Rozprávková záložka“ v časopise Vrabček.
Deťom sú rozprávky a rozprávkové bytosti blízke a tak kreslili s radosťou a túžbou, že možno práve svoju prácu uvidia v časopise medzi ostatnými.
Tento krát sa potešila Galinka Krausová z 3. ročníka, ktorej záložku uverejnili v júnovom vydaní časopisu Vrabček.
Mama je len jedna a pre každé dieťa je tá jeho mama najlepšia, najmilšia a najkrajšia. Aj naše deti svoje mamičky ľúbia a pri príležitosti Dňa matiek sa im chceli za ich lásku a starostlivosť poďakovať. V školskom klube sme spoločne pre mamičky upiekli a vyzdobili medovníkové srdiečka.
Dňa 5. mája 2016 sa piati najlepší „recitátori“ našej školy pod vedením pani uč. Mgr. Márie Štefánikovej zúčastnili regionálnej súťaže žiakov ŠZŠ a špeciálnych tried ZŠ v prednese poézie a prózy konajúcej sa každoročne v ŠZŠ Klenovec. Príjemné počasie, vrúcne prijatie, milé úsmevy učiteliek a nádherný úvodný tanec „mimoňov“ spôsobili, že trému žiaci nechali pred bránami školy. Porota a všetci zúčastnení sa započúvali prostredníctvom prednesu súťažiacich do známych, ale aj menej známych diel Ľ. Podjavorinskej, E. Čepčekovej, F. Rojčeka, O .Nagaja a mnohých ďalších. Nás veľmi teší, že „konkurencia recitátorov“ bola veľmi vysoká a v tejto konkurencii sa naši žiaci nestratili. Patrik Kenický s básňou Žabiatko od Ľ. Podjavorinskej a Elenka Cibuľová s básňou Návšteva z vesmíru od Ondreja Nagaja obsadili vo svojej kategórii krásne druhé miesta. Vďaka patrí všetkým žiakom, ktorí sa odvážne a s hrdosťou rozhodli reprezentovať našu školu a tiež šikovným zamestnancom ŠZŠ Klenovec za príjemnú atmosféru, ktorá sprevádzala celú súťaž.
Aj v tomto školskom roku naša škola zorganizovala regionálne kolo speváckej súťaže. Súťažiaci boli rozdelení do piatich kategórií. Súťaže sa zúčastnili žiaci špeciálnych škôl a špeciálnych tried z Lučenca, Rimavskej Soboty, Rimavskej Seči, Klenovca, Revúcej, Tisovca a Hnúšte. Súťažilo 31 žiakov. Každý žiak zaspieval dve ľudové piesne. Jednu povinnú a jednu ľubovoľnú. Na výkony súťažiacich dohliadala odborná porota.
Výsledky:
1. kategória - žiaci 1-3. ročníka variantu A
1. miesto: Dezider Cibuľa (ŠZŠ Klenovec)
2. miesto: Elena Cibuľová (ŠZŠ Hnúšťa)
3. miesto: Angelika Oláhová (ŠZŠ Lučenec)
2. kategória - žiaci 4-6. ročníka variantu A
1. miesto: Jesica Cibuľová (ŠZŠ Hnúšťa)
2. miesto: Mária Brindzová (ŠZŠ Hnúšťa)
3. miesto: Vladimír Balog (ŠZŠ Rimavská Sobota s vyuč. jaz. slovenským)
3. kategória - žiaci 7-9. ročníka variantu A
1. miesto: Milada Radičová (ŠZŠ Rimavská Sobota s vyuč. jaz. slovenským)
2. miesto: Zuzana Kónyová (ŠZŠ Revúca)
3. miesto: Bronislava Demeová (ŠZŠ Lučenec)
4. kategória - žiaci variantu B
1. miesto: Ján Radič (ŠZŠ Klenovec)
2. miesto: Oľga Balogová (ŠZŠ Rimavská Seč)
3. miesto: Annamária Favrettová (ŠZŠ Hnúšťa)
5. kategória - žiaci variantu C a prípravného ročníka
1. miesto: Miroslava Cibuľová (ŠZŠ Hnúšťa)
2. miesto: Dominika Cibuľová (ŠZŠ Klenovec)
3. miesto: Patrik Kenický (ŠZŠ Hnúšťa)
Súťaž spestrili svojim vystúpením žiaci našej školy. Ďakujeme Mestskému kultúrnemu stredisku v Hnúšti, ktoré nám už niekoľko rokov ochotne vychádza v ústrety pri organizovaní súťaže.
ŠZŠ Lučenec vyhlásila i tento rok v mesiaci apríl súťaž „Veľkonočná pohľadnica“, do ktorej sa zapojili i žiaci našej školy.
Práce boli zaujímavé a originálne. Žiacke práce boli zaradené do 3. kategórií.
Prvé miesto v I. kategórii získala prípravkárka Mirka Cibuľová.
Tretie miesto v III. kategórii získal Viktor Juráš.
Víťazi získali pekné ceny a my im srdečne gratulujeme.
Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytované Zemou. Dôležité je, aby sme si uvedomili, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a chrániť poklady Zeme pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi. Aj naša škola si každý rok pripomína Deň Zeme v rámci rôznych environmentálnych aktivít. Neodmysliteľnou aktivitou je čistenie okolia školy a potôčika, ktorý preteká školským dvorom. Čisteniu areálu školy a jej okolia sa venujeme pravidelne aj na hodinách pracovného vyučovania. Ďalšie aktivity boli zamerané na separáciu odpadu, ochranu zelene v mestách a správanie sa v prírode. Žiaci pod vedením pani učiteľky vytvorili z odpadového materiálu krajinu s ľuďmi, rastlinami a živočíchmi. Cieľom tejto aktivity bolo, aby si žiaci uvedomili, že na Zemi nežijeme sami, ale musíme brať ohľad aj na rastliny a živočíchy a nie ich ničiť.
Dňa 20.04.2016 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo v prednese poézie a prózy pod vedením Mgr. Márii Štefánikovej a Mgr. Slavomíry Štefánikovej. Pani učiteľky slovenského jazyka zodpovedne pripravili rekordný počet „recitátorov“ (39), ktorí sa svojim prednesom snažili zaujať odborné „oko“ poroty a obecenstva. Ťažkej úlohy porotcov sa ujali p. uč. Škytová, Pribilincová, M. Štefániková a S. Štefániková a po dlhej a náročnej porade vybrali päticu najlepších, ktorí okrem krásneho diplomu a sladkej odmeny budú mať možnosť reprezentovať našu školu na Regionálnej súťaži v prednese poézie a prózy v Klenovci.
Sú to žiaci: Patrik Kenický (prípravný ročník), Mário Greško (3.ročník), Elena Cibuľová (3.ročník), Jessika Cibuľová (4.ročník), Marta Kiššová (8.ročník). Vďaka a obdiv patrí všetkým súťažiacim, ktorí sa chceli a naučili krásne recitovať vybrané básne a bez trémy ich od prezentovali pred porotou a spolužiakmi.
Dňa 18. apríla žiaci II. stupňa absolvovali Jarné účelové cvičenie v priestore lúky pod Brezinou v Likieri.
Cieľom účelového cvičenia bolo zdokonaliť žiakov v rôznych činnostiach so zameraním na ochranu obyvateľstva a zdravotnú prípravu obyvateľstva.
Cvičenie organizovali učitelia II. stupňa.
Môžeme hodnotiť, že Jarné účelové cvičenie splnilo svoj cieľ a úlohu. Žiaci si zopakovali a osvojili rôzne činnosti. Na záver pobytu v prírode sme si opiekli špekáčiky.
Žiaci prvého stupňa si 18.04.2016 zahrali rôzne didaktické hry. Krásny deň sme strávili v Mariášiho záhrade. Zabehali sme si, kreslili sme na asfalt, počítali a nezabudli sme si zacvičiť na cvičebných strojoch vonkajšieho fitness centra. Na záver sme sa občerstvili zmrzlinou.
Dňa 12.04.2016 sa uskutočnilo školské kolo v speve ľudových piesní pod vedením Mgr. Ľ. Turčanovej a Mgr. B. Škytovej. Vysoká účasť súťažiacich potvrdila záujem našich žiakov o spev. Neľahkej úlohy porotcov sa tentoraz zhostili Mgr. E. Fabová, Mgr. M. Vredíková a L.Lukáčová.
Mená víťazov:
I.kategória (1.-3.ročník)
1. miesto Marianna Cibuľová
2. miesto Mário Greško
3. miesto Elena Cibuľová
II. kategória (4.-6.ročník)
1. miesto Mária Brindzová
2. miesto Jessika Cibuľová
3. miesto Lucia Kováčová
III. kategória (7.-9.ročník)
1. miesto Barbora Pušková
2. miesto Richard Greško
3. miesto Nikolas Gregor
IV. kategória (B. variant)
1. miesto Annamária Favretová
V. kategória (C. variant a prípravný ročník)
1. miesto Miroslava Cibuľová
2. miesto Patrik Kenický
3. miesto Andrea Kenická
Cenu poroty získali: Marcel Mács 3. ročník, Roland Ďurčo prípravný ročník a Slávka Kenická 1. ročník.
Aj tento školský rok vyhlásila naša škola už 6. ročník súťaže Snehové kráľovstvo. Do súťaže sa zapojili ŠZŠ s VJM Rimavská Sobota, ŠZŠ Revúca, ŠZŠ Klenovec a samozrejme naša škola. A čo všetko sa dá vytvoriť zo snehu? Z fotiek sa na nás usmievali snehuliaci, frajer, potmehúd, ale aj vláčik, päsť, autíčko, srdce a kreslo.
Po tajnom hlasovaní najväčší záujem vzbudila krásna päsť, ktorú vytvorili žiaci III. oddelenia ŠKD zo ŠZŠ v Revúcej. Druhé miesto patrí vláčiku, ktoré vytvorili žiaci 7.,8. a 9. ročníka ŠZŠ v Revúcej. A tretie miesto obsadili žiaci prípravného, 1. a 2. ročníka ŠZŠ Hnúšťa, ktorí zo snehu vytvorili autíčko.
Víťazom srdečne blahoželáme a o rok znova hurá do stavania snehových sôch.
Dňa 30.03.2016 sa na I. stupni našej školy pod vedením pani učiteliek Štefánikovej a Škytovej uskutočnil vedomostný kvíz „Čo vieš o drogách a rodine“.
Otázky boli zostavené do 4 oblastí: drogy, rodina, školský poriadok a zdravé potraviny.
Všetci súťažiaci boli aktívni a snažili sa svojimi odpoveďami získať čo najviac bodov. Zároveň musíme pochváliť aj obecenstvo, ktoré súťažiacich podporovalo potleskom. Každý účastník kvízu si odniesol okrem nových vedomostí aj sladkú odmenu.
Na počesť Mateja Hrebendu, ktorý sa v marci narodil aj zomrel, je tento mesiac venovaný knihe. Aj toto sa žiaci 3., 4. a 6. ročníka našej školy dozvedeli v Mestskej knižnici v Hnúšti.
V ďalšej časti pani knihovníčky žiakom priblížili, ako vzniká kniha a jej význam v živote ľudí. Potom deti mali možnosť zoznámiť sa s knihami rôzneho žánru - encyklopédie, rozprávkové, cestopisné,… Na záver sa žiak Ján Cibuľa zo 4. ročníka v mene všetkých poďakoval za poučné a veľmi zaujímavé nové vedomosti o knihách.
Pri odchode z knižnice sme stretli žiakov zo ZŠ J. F. Rimavského v Hnúšti, s ktorými sme sa srdečne pozdravili.
Príchod jari sme si na našej škole spríjemnili veľkonočným aranžovaním. Žiaci sa pod vedením svojich triednych učiteľov venovali veľkonočným tradíciám - maľovaniu vajíčok a zhotovovaniu rôznych dekorácií. Výsledkom sú krásne veľkonočné dekorácie, ktoré nám spríjemňujú atmosféru v škole.
Dňa 18.02.2016 do našej školy prišla príjemná návšteva. Boli to žiaci zo ŠZŠ Klenovec. Doniesli nám krásne náramky priateľstva a aj od nás si odniesli sladké potešenie. Spoločne sme si zatancovali a zaspievali. Zistili sme, že máme toho veľa spoločného. Žiaci sa zoznámili a spoločne prežili príjemné chvíle. Nakreslili krásne obrázky. Smutno nám bolo, keď odchádzali. Ďakujeme za návštevu žiakom a aj pani učiteľkám Petre Foľkovej a Lydke Bálintovej. Už sa tešíme na ďalšie stretnutie.
V mesiaci február sa naša škola zapojila do 8. ročníka súťaže O najkrajšiu a najoriginálnejšiu Valentínku, ktorú vyhlásila ŠZŠ Klenovec.
Žiaci sa s veľkou chuťou pustili do vyrábania Valentínok. Bolo ich veľa a všetky boli pekné. Len ťažko sme z nich vybrali tie, čo sme poslali na súťaž.
1. miesto získal Richard Greško, ktorého Valentínka bola vyrobená z drôtu. Richardovi k úspechu blahoželáme.
Naša škola sa zapojila do VIII. ročníka výtvarnej súťaže „Fašiangy na Gemeri a Malohonte 2016“, ktoré organizovalo Gemersko - malohontské múzeum v Rimavskej Sobote a Banskobystrický samosprávny kraj.
Všetci žiaci sa pod vedením pedagógov venovali prácam, ktoré robili s láskou a s entuziazmom.
Dňa 5.2.2016 bolo oficiálne vyhlásenie výsledkov v Rimavskej Sobote, kde bolo vystavených okolo 200 prác žiakov.
Medzi účastníkmi boli ZŠ a ZUŠ, preto sme veľmi šťastní, že žiak našej školy Marian Kenický (5. ročník) obsadil 3. miesto v III. kategórii - priestorové práce.
Ocenený bol aj kolektív pedagógov našej školy, ktorý sa zapojil do tejto súťaže. Menovite - Mgr. Škytová, Mgr. Vredíková, Mgr. S. Štefániková a Hajnáková. Bolo to pre nás krásne morálne ocenenie za našu prácu s deťmi, ktoré nás povzbudilo a dodalo chuť v nej pokračovať ďalej!
Potravinárska komora Slovenska bola organizátorom internetového kurzu „Hravo ži zdravo 2015“, do ktorého sa zapojila aj naša škola.
Cieľom kurzu bolo vzdelávať žiakov základných škôl v oblasti zdravého životného štýlu. Kurz umožňoval pomocou moderných vzdelávacích postupov odovzdávať účastníkovi teoretické aj praktické poznatky z oblasti výživy, pohybovej aktivity, pitného režimu aj duševnej hygieny.
Do súťažnej časti kurzu sa mohli registrovať len žiaci 5. ročníka základných škôl. Súťaž pozostávala zo 4 lekcií, resp. edukačne motivačných a testovacích kôl. Cieľom súťaže bolo, aby žiaci získali v priebehu internetového kurzu čo najvyšší počet bodov.
Spomedzi všetkých škôl, ktoré úspešne ukončili kurz sme boli jediná špeciálna základná škola. Nesmierne nás teší, že v druhej kategórii (triedy s počtom žiakov do 20) sa naša škola v rámci Banskobystrického kraja umiestnila na treťom mieste.
Sme radi, že naši žiaci sa mohli aj inou ako bežnou formou vzdelávať v oblasti zdravého životného štýlu a už teraz sa tešíme na ďalší ročník kurzu.
V 6. ročníku máme šikovných chlapcov. Pýtate sa prečo? Pretože Základná škola Dr. V. Clementisa v Tisovci vyhlásila už 6. ročník súťaže Najkrajšia vianočná pohľadnica na tému Vianoce.
Zapojených škôl do súťaže bolo celkovo 9 a čuduj sa svete naši chalani obsadili v II. kategórii 1. miesto.
Chalani ako aj ich triedna učiteľka si zaslúžia veľkú pochvalu.
V decembri sa naši žiaci zo Školského klubu detí zapojili do výtvarnej súťaže, ktorá bola vyhlásená v časopise Vrabček pod názvom Nočná obloha.
Nesmierne nás potešilo februárové vydanie tohto časopisu, kde bol uverejnený obrázok Slávky Kenickej, žiačky 1. triedy. Aj keď to bol len jeden obrázok z mnohých, budeme sa aj ďalej snažiť a veriť, že ich bude v budúcnosti len pribúdať.
V deň polročného vysvedčenia (29.1.) sa konala na našej škole akcia pod názvom „Pomáhaj zachraňovať“. Zúčastnili sa na nej žiaci II. stupňa. V prvej časti si žiaci prostredníctvom prezentácie na interaktívnej tabuli upevnili správny postup pri nahlasovaní nehody na tiesňovú linku, postup pri ošetrení rôznych druhov úrazov ako napr. popálenie, krvácanie atď. V druhej časti žiaci vypracovávali test, ktorý sa zameriaval hlavne na vedomosti z prvej časti. A ktorí žiaci vám dokážu - podľa výsledkov testov - najlepšie poskytnúť prvú pomoc? Spoločnými silami všetci.
Dňa 28.1. 2016 sme so žiakmi našej školy vypustili balóny šťastia, na ktoré si napísali svoje želania.
Naši šikovní žiaci si spolu s triednymi učiteľmi pripravili pestrý vianočný program pre svojich rodičov a sympatizantov našej školy. Predstavili sa žiaci triedy s IVVP v spolupráci so študentmi Gymnázia Mateja Hrebendu v Hnúšti a zatancovali veselý tanec z populárneho muzikálu Pomáda. Žiaci 6. ročníka si pripravili scénky Moderná rozprávka a Vianočné tajomstvá, ktorými sa prelínali najkrajšie vianočné piesne a koledy. Naši najmenší z prípravného ročníka nás prekvapili milými básničkami a tančekom. Žiaci 1. a 2. ročníka ukázali svoju šikovnosť pútavým vystúpením s aktovkami, ktoré malo názov Do školy sa teším. Žiaci 4. ročníka nás zaviedli do zimnej krajinky, kde tancovali krásne víly a rozkošní snehuliaci. Žiaci 2. a 3. ročníka nás zaviedli do sveta rozprávky a zimnej scénky o zime a zvieratkách. Zaspievali vianočné piesne a pripomenuli, že v zime a na Vianoce treba myslieť aj na zvieratká vo voľnej prírode. Dievčatá 5. a 6. ročníka zožali úspech moderným tancom. Básničkami o Vianociach nás potešili žiaci 5. ročníka a nemohol chýbať ani ľudový tanec, ktorým sa prezentovali žiaci z tanečného krúžku. Na záver mala pripravený príhovor naša pani riaditeľka a zaznela spoločná pieseň, v ktorej žiaci priali všetkým ŠŤASTNÉ A VESELÉ!
Dňa 10.12.2015 sme prežili krásne dopoludnie v priestoroch Knižnice prof. Štefana Pasiara v Hnúšti, kde si pre nás pripravili krátky program študenti Gymnázia Mateja Hrebendu. Po krátkom programe nasledovali vianočné tvorivé dielne, v ktorých sa pracovalo vo dvojiciach 1 študent gymnázia a 1 žiak špeciálnej školy. Deťom pomáhali aj pani učiteľky ŠZŠ a zamestnankyne Denného detského stacionára DEDESO v Hnúšti.
V dňoch 8. 12. a 9. 12. 2015 sa v našej škole konali tvorivé dielne. Motívom dielní boli nastávajúce vianočné sviatky. Žiaci s pomocou pedagógov zhotovili rôznymi technikami vianočné ozdoby. Najkrajšie výrobky pôjdu na výstavku v meste a na súťaž, ktorú vyhlásila ZŠ v Tisovci.
Dňa 3. 12. 2015 sa v našej škole konala tanečná súťaž - Showdance. Zatancovali si starší aj mladší žiaci.
Víťazi:
I. stupeň
1. miesto - Z. Cibuľová, J. Cibuľová, T. Suchá
2. miesto - I. Cibuľová, M. Cibuľová, S. Kenická
3. miesto - E. Cibuľová, D. Kenická
II. stupeň
1. miesto - J. Belán
2. miesto - Z. Cibuľa, M. Kenický
3. miesto - M. Kiššová
Víťazom srdečne gratulujeme. Už sa tešíme na ďalšie kolo.
V mesiaci november sa pod vedením pani Hajnákovej a pani Vredíkovej konala výtvarná súťaž na tému „Moja najobľúbenejšia rozprávka“. Jej cieľom bolo okrem rozvíjania výtvarných zručností, vytváranie pozitívneho vzťahu k literatúre i rozvíjanie čitateľskej gramotnosti. Deti kresbami vyjadrovali svoje pocity a dojmy z rozprávok.
Nakoľko všetky deti pracovali s láskou a veľkou chuťou, rozhodli sme sa, že všetci sú víťazmi a ich pekné práce zdobia spoločné priestory našej školy.
Aj tento školský rok sme sa zapojili do súťažno-vzdelávacej aktivity "Hovorme o jedle", ktorú organizuje Centrum rozvoja znalostí o potravinách n.o. Jej cieľom je zvyšovanie úrovne vzdelávania a zvyšovania povedomia o potravinách a dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu počas celého ľudského života. V priebehu týždňa od 12.10 do 16.10.2015 žiaci so svojimi triednymi učiteľmi pripravili k jednotlivým denným témam zaujímavé a poučné aktivity. Z jednotlivých aktivít boli spracované súťažné príspevky, ktoré boli ohodnotené zlatým diplomom.
Obľúbený spisovateľ Daniel Hevier oslávi čoskoro svoje okrúhle 60. narodeniny. Pri tejto príležitosti uskutočnil svoju Hevi Tour 60 a v rámci turné po našej krásnej krajine navštívil aj Hnúšťu. Ďakujeme MsKS Hnúšťa a Diane Vojenčiakovej, že besedy sa mohli zúčastniť aj naši žiaci, ktorí knižky pána Heviera veľmi obľubujú. Dali sme si podpísať knižky a obohatili sme triednu knižnicu o publikáciu s Deťmi sa dá dohodnúť, ktorá obsahuje 600 + 6 básničiek pre deti.
Špeciálna základná škola s vyučovacím jazykom maďarským v Rimavskej Seči vyhlásila 8. ročník regionálnej pracovno - technickej súťaže „Dielo šikovných rúk“ na tému „Najkrajšia šperkovnica“.
Do tejto súťaže sa zapojila aj naša škola s prácou Viktórie Farkašovej žiačky 7.ročníka.
Jej práca sa umiestnila na peknom 2. mieste.
Dňa 28. 10. 2015 bolo organizované Jesenné účelové cvičenie pre žiakov II. stupňa.
Cieľom účelového cvičenia bolo žiakov pripraviť a zdokonaľovať v témach civilnej ochrany, zdravotníckej prípravy, cestnej premávky, orientácie v teréne. Účelového cvičenia sa zúčastnilo 21 žiakov a 4 pedagogickí zamestnanci. Môžeme skonštatovať, že sa nám podarilo splniť úlohy a ciele cvičenia.
Na záver účelového cvičenia sme si našli i chvíľu na športovú činnosť, ktorou sme sa zapojili do súťaže „Hravo ži zdravo“.
Krásne slnečné októbrové dni sme využili aj my, na športové aktivity v prírode. Súťažili sme v behu, hrali loptové hry, tancovali sme s obručou. Využili sme aj vonkajšie fitnes - stroje, kreslili sme na asfalt a užívali sme si teplé, slnečné lúče a obdivovali krásy jesennej prírody.
Nebolo dôležité kto zvíťazí, ale dravá súťaživosť a radosť z aktivít v prírode.
15.10.2015 nás svojou návštevou v škole prekvapili spisovatelia Janko Marton, Paľko „Hirax“ Baričák a spevák Juraj „Ďuri“ Hnilica. Ďuri deťom zaspieval svoje krásne piesne a svojim talentom potešil nielen deti, ale aj pani učiteľky. Janko Marton a Hirax spolu s deťmi zahrali divadlo o Koze rohatej… Ďakujeme! Ste úžasní!
Dňa 2.10.2015 sme sa zúčastnili 5. ročníka súťažnej prehliadky remeselnej tvorivosti detí a mládeže s názvom „V krajine remesiel 2015“ v Košiciach, kde si boli prevziať cenu za 1. miesto Zdenko Cibuľa a jeho pani učiteľka Mgr. Mariana Balašková. Na tému ZAKLIATE V DREVE vyhotovili krásne dielko s názvom PASTIER. Vyhlasovateľom a organizátorom súťaže je Ústredie ľudovej umeleckej tvorby, Bratislava. Predsedom poroty bol Prof. PhDr. Erich Mistrík, CSc., pedagóg a estetik (Katedra etickej a občianskej výchovy, PdF UK Bratislava), medzi ďalších členov poroty patrila napríklad aj Mgr.art. Blanka Cepková, pedagogička a výtvarníčka (Katedra textilnej tvorby, VŠVU Bratislava), Mgr.art. Peter Heriban, výtvarník, člen združenia priemyselných dizajnérov - Slovenská výtvarná únia a iní výtvarný pedagógovia. Súťaž V krajine remesiel vo svojom piatom ročníku opäť ukázala, že tradičné remeslá môžu byť živé, aktuálne, provokujúce i motivujúce. Pri prezeraní stoviek diel, ktoré do súťaže prišli z celého Slovenska, možno len žasnúť, ako deti dokážu hlboko preniknúť do technológií tradičného umenia. Súťažiace deti ukázali, že im nie sú blízke len umelé hmoty z plastových fliaš alebo fixky, ale že sa s veľkým zaujatím dokážu venovať aj výšivke, šúpoliu, drevu, drôtu či iným slovenským tradičným materiálom. Ústredie ľudovej umeleckej výroby už 70 rokov uchováva a rozvíja tradičné remeslá a ľudovú umeleckú výrobu ako súčasť kultúrneho dedičstva.
„Súhra rúk, citu a rozumu zjednotená v materiáli je práve to, čím nás dnes remeslo fascinuje.“
Návšteva Východoslovenského múzea v Košiciach - Hoci mu viackrát hrozil tradičný osud pokladov - nenávratná strata, zachoval sa neporušený. Košický zlatý poklad - najbohatší nález zlatých mincí na Slovensku, objavili 24. augusta 1935 pri stavebných prácach v budove na Hlavnej ul. č. 68 v Košiciach. Je jedným z najvýznamnejších v európskom i svetovom meradle. Tvorí ho 2920 zlatých mincí, dukátov a dvojdukátov, tri zlaté medaily a renesančná zlatá reťaz. Bol uložený v schránke z tepaného medeného plechu s rytými zvieracími motívmi. Ukryli ho v budove, v ktorej v tom čase pôsobila Spišská komora, niekedy po roku 1679. Poklad sa pravdepodobne snažili ukryť pred Imrichom Thökölym, ktorý v rámci protihabsburgských povstaní obsadil Košice v roku 1682. Bohaté zastúpenie typov mincí a široký geografický záber radí Košický zlatý poklad medzi umelecké skvosty Európy. Naši žiaci dnes pocítili tajomno a vzrušenie pri prechádzaní malými dverami do špeciálne upraveného trezora v zrekonštruovanej budove Východoslovenského múzea v Košiciach.
Kto by sa na chvíľu nechcel ocitnúť v stredoveku? V Košiciach je to možné. A preto sme túto krásnu atmosféru chceli pocítiť na vlastnej koži a vydali sme sa na potulky čarovnou historickou Uličkou remesiel s dobovou dlažbou a malými domčekmi, ktorá láka nielen tých najmenších. Kúpte si chlieb vo voňavej pekárni, bylinky na liečivý i povzbudivý čaj u bylinkára, nechajte si opraviť koženú kabelku v brašnárstve… Pozrite sa na prácu umeleckého kováča alebo hrnčiara, inšpirujte sa výtvormi umeleckého stolára alebo si vyberte ochranný vzácny kameň v predajni drahých kameňov na mieste, kde ožívajú tradičné remeslá. Pozývame vás do našej fotogalérie, ktorú sme si v Uličke remesiel vytvorili.
Navštívili sme MÚZEUM LETECTVA v areáli Letiska Košice - technické múzeum poskytujúce prehľad o technickom vývoji lietadiel, leteckých motorov, prístrojov a informácií súvisiacich s letectvom. Unikátom je Galéria prezidentských lietadiel, ktorá vznikla aj vďaka podpore bývalého prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera, ktorý svojimi medzinárodnými iniciatívami a osobným vkladom pomohol získať vzácne originály lietadiel z európskych štátov, USA i Číny , patrí k ojedinelým nielen na Slovensku ale aj v Európe. V tomto leteckom múzeu je zdokumentovaný je vývoj letectva od prvých pokusov človeka dostať sa do vzduchu pomocou rôznych technických prostriedkov až po rozvoj kozmickej a raketovej techniky. Navštívili sme expozíciu počiatkov letectva do roku 1945, expozíciu od roku 1945, expozíciu prístrojovej techniky, galériu prezidentských lietadiel a úžasnú expozíciu cestnej dopravy. Žiaci tak zažili jedinečné dopoludnie, dozvedeli sa mnoho zaujímavostí z leteckého sveta a nejeden žiak sa od dnešného dňa túži stať pilotom.
Dňa 6. 10. 2015 sa konala v ŠZŠ s VJM V Rim. Seči výtvarná súťaž „Čarovná ceruzka“.
My sme s radosťou prijali pozvanie na túto akciu, kde nás veľmi milo privítali.
Našu školu na úrovni reprezentovali R. Greško - 7. ročník, P. Pištulová - 9. ročník a M. Kiššová - 8. ročník, ktorá obsadila krásne 2. miesto. Žiaci boli obdarení vecnými cenami.
Hlavný porotca bol umelec Mgr. Arpád Horváth, ktorý bol zárukou vysokej odbornej úrovne tejto súťaže.
Dňa 30. 9. 2015 do našej školy zavítali pracovníčky z Gemersko - malohontského osvetového strediska z Rimavskej Soboty, ktoré svojimi šikovnými rukami ukázali žiakom 4. a 6. ročníka čo všetko je možné vytvoriť z jesenných prírodnín. Žiaci sa naučili vyrábať venčeky z pedigu. Na zdobenie využili šišky, filc a šípky.
Starší žiaci boli šikovní a okrem venčekov si vyskúšali „Enkaustiku“ - techniku maľovania voskom. Veľmi pekne ďakujeme za krásny deň.
24.9.2015 sme so žiakmi navštívili dopravné ihrisko. Veľká vďaka patrí náčelníkovi MsP Mgr. Milanovi Migaľovi, ktorý si pre žiakov pripravil rôzne zaujímavé aktivity a prednášku o cyklistoch na cestách a zatraktívnil tak vzdelávanie našich žiakov v rámci dopravnej výchovy. Žiaci sa zoznámili s dopravnými značkami, ktoré sú dôležité pre cyklistov, učili sa pozorovať svoje okolie, byť pozorní na prechode pre chodcov pri prechádzaní cez cestu, vyhodnocovať situáciu z hľadiska bezpečnosti a získavali návyky bezpečného správania sa v cestnej premávke. Žiaci odchádzali nadšení, pretože jazdu na bicykli a riadenie sa pravidlami si mohli hneď aj vyskúšať.
Naša škola sa dňa 23.9.2015 zúčastnila futbalového turnaja, ktorý organizovala ŠZŠ Revúca.
Turnaja sa zúčastnilo 10 škôl s 18 mužstvami. Naša škola sa do turnaja zapojila s mužstvom mladších žiakov a školu reprezentovali títo žiaci šiesteho a siedmeho ročníka:
Zdeno Cibuľa, Denis Oláh, Richard Greško, Róbert Botoš, Nikolas Gregor, Alex Radič.
Naše mužstvo bolo vylosované do „A“ skupiny, kde odohralo 3 zápasy:
ŠZŠ Hnúšťa - ZŠ Jelšava 0:7
ŠZŠ Hnúšťa - ŠZŠ Jelšava 3:2 (góly Greško - 2, Radič - 1)
ŠZŠ Hnúšťa - ŠZŠ Valaská 2:3 (góly Greško - 1, Radič - 1)
a v skupine skončilo na nepostupovom 3. mieste.
Celkové poradie u mladších žiakov bolo:
1. ZŠ Jelšava
2. ŠZŠ Brezno
3. ZŠ Muráň
4. ŠZŠ Valaská
Tohto turnaja sme sa zúčastnili opäť po 4-ročnej prestávke.
Musíme pochváliť celé mužstvo, ktoré vzorne reprezentovalo našu školu. Bojovalo o každú loptu a snažilo sa o dosiahnutie čo najlepšieho výsledku.
Letné prázdniny ubehli ako voda a už je tu zase september!
Nádvorie našej školy sa začalo dňa 2.9.2015 pomaly napĺňať veľkou vravou, detským džavotom a smiechom až kým nezazneli prvé tóny našej štátnej hymny.
Pani riaditeľka Mgr. Janka Krištofová ako po iné roky slávnostne otvorila nový školský rok 2015/2016.
Všetkým prítomným zaželala najmä pevné zdravie, ale aj optimizmus a elán do nasledujúcich desiatich mesiacov plných práce, objavovania nových poznatkov a zručností.